تبلیغات
ماشین های روز دنیا ماشین های روز دنیا - Lamborghini gallardo Lp560
 

Lamborghini gallardo Lp560

نویسنده: soheil haddadpoor

 

در درون خودرو نشسته و پس از روشن كردن و در دنده قرار دادن  كلید نقره ای رنگ روی كنسول را فشار داده و سیستم ESP این خودرو را خاموش میكنیم در حالی كه پا را بر روی پدال ترمز گذاشته ایم به پدال گاز نیز فشار وارد میكنیم و قلب وحشی این خودرو را تا 5000 دور در دقیقه به هیجان در می آوریم ! پدال ترمز را رها كرده و در حالی که خودرو در حالت کورسا ( مخصوص پیست ) قرار دارد با این گاو وحشی حرکت میکنیم ...

شتاب صفر تا 96 كیلومتر این خودرو برابر 4/3 ثانیه و 400 متر نیز در 4/11 ثانیه با سرعت 22/204 طی شد . این در حالی است كه ارقام اعلامی توسط كارخانه برای شتاب صفر تا 96 كیلومتر 7/3 و زمان طی مسافت 400 متر 7/11 ثانیه است ! كسی چه میداند شاید ایتالیایی ها محافظه كار شده اند !!‌؟؟

ظاهر این خودرو كه استایل y شكل دارد هنوز جذاب و خشن به نظر میرسد . البته اضافه كردن چراغ های led به قسمت عقب كمی ظاهر این خودرو را در این بخش متفاوت تر كرده است .

عدد 560 كه برای پسوند این خودرو انتخاب شده بیانگر قدرت این اتومبیل به واحد cv میباشد كه در ایتالیا رایج است . این واحد اندكی با اسب بخار آمریكایی یا hp متفاوت است به طوریكه اگر قرار بود نام این خودرو بر اساس hp گذاشته شود به LP552 تغییر می یافت !

در پشت صندلی راننده موتور 2/5 لیتری تزریق مستقیم این خودرو كه دارای آرایش سیلندرهای V10 میباشد جاگذاری شده است كه اولین نتیجه ی آن به وجود آمدن یك خودروی سنگین است .

زاویه ی بین سیلندرها در این موتور برابر 90 درجه میباشد كه خبر از یك موتور پهن در یك اتومبیل پهن میدهد !

تیمی متشكل از مهندسان لامبورگینی و شركت بوش آلمان تشكیل شد تا دور موتور را به 8500 دور در دقیقه محدود نمایند . 

در نتیجه این موتور 552 اسب بخار را در دور موتور 8000 تولید میكند و گشتاوری بالغ بر 398 پوندفوت دارد كه در دور موتور 6500 بدست می آید كه این خودرو را به یكی از بهترین اعضا در كلوپ زیر 5/3 ثانیه ای ها تبدیل كرده است .

تمام 560 اسب بخار قدرت این خودرو به هر چهار چرخ و توسط جعبه دنده ی الكترونیكی جدید این خودرو انتقال می یابد .

لامبورگینی تمامی خودروها را با جعبه دنده ی 6 سرعته ی معمولی عرضه میكند در حالی كه 90 درصد خریداران گیربكس الكترونیكی راسفارش میدهند ! و برای ما فهم این كه چرا خریداران باید وقت و پول خود را بیهوده برای تعویض دوباره ی گیربكس صرف كنند جای سوال داشت .

در حالت " كورسا " ( مخصوص پیست ) جعبه دنده ی الكترونیكی این خودرو دنده ها را نسبت  به مواقع عادی 40 درصد سریعتر تعویض میكند . جعبه دنده ی این خودرو در مواقع عادی و در درون شهر دنده ها را آرام تر تعویض مینماید .

LP۵۶۰ خیلی قویتر و یا سریعتر نیست بلكه اقتصادی تر شده است . با تغییرات شدیدی كه بر روی ECU صورت گرفته و استفاده از سیستم تزریق مستقیم سوخت میزان تولید گاز دی اكسید كربن 18 درصد كاهش پیدا كرده است .

طبق اعلام شركت میزان مصرف سوخت این خودرو در شهر و در هر صد كیلومتر برابر 35/21 لیتر و در جاده 2/10 لیتر میباشد .

 

() نظرات