تبلیغات
ماشین های روز دنیا ماشین های روز دنیا - BMW Z4
 

BMW Z4

نویسنده: soheil haddadpoor

 

وقتی به چراغ های تند و تیز جلو نگاه می کنید با کوسه ای خشمگین روبرو می شوید که دهان پهن خود را برای بلعیدن شما باز کرده است !  ابعاد بزرگ جلوپنجره و حالت بیرون زدگی آن در کنار چراغ هایی که از خطوط شکسته و تیز تشکیل شده اند بی اختیار چنین تصوری را در ذهن شما ایجاد می کنند .

برش های روی کاپوت و شکل برجسته و مواج آن ها علی رغم سادگی ; به خوبی با طرح بدنه هماهنگ هستند و ارتباط خوبی را با بیننده برقرار می کنند .

در نمای بغل  " خط شانه " ی ( Shoulder line )  بسیار زیبا از بخش داخلی چراغ جلو آغاز می شود و به صورت مواج به زیر دستگیره های در رفته و از آن جا گلگیر عقب را شکل می دهد .

این خط در کنار خطوط دیگری که بر روی سپر جلو وجود دارند و امتدادشان برش های زیبایی را بر روی درب بغل ایجاد کرده ; به جذابیت ظاهر این کوسه ی آلمانی کمک شایانی نموده اند .

در نمای عقب ; همانند نمای جلو شباهت هایی را با برادر بزرگ این رودستر زیبا یعنی سری 6 مشاهده می شود . 

 

شکل چراغ ها و خطوط روی صندوق عقب همان حالت لایه لایه ای را تداعی می کنند که در سری 6 شاهد آن بودیم .  لبه ی اضافی روی صندوق و چراغ ترمزی که با بهره گیری از لامپ های LED در مکانی بسیار مناسب جاسازی شده است در کنار چراغ های بزرگی  مزین به قرمز خوش رنگ ; شکلی دلربا به این رودستر اصیل می بخشند .

Z4 جدید دارای ویژگی های یک خودروی اصیل آلمانی است . overhang جلوی کوتاه در کنار overhang ( فاصله ی بین چرخ با سپر ) بلند عقب همان چیزهایی هستند که از یک ب ام و انتظار داریم . سبک طراحی این خودرو نظرهای مخالف و موافق بسیاری را در پی داشته ; عده ای آن را شکست ب ام و در طراحی می دانند و بر عکس گروهی دیگر این خودرو را بسیار جذاب می پندارند .  اما به نظر خود من تناسبات این خودرو به خصوص در بخش های بغل و عقب فوق العاده است لکن شکل چراغ های جلو آن طور که باید پخته به نظر نمی رسد . در کل Z4 جدید بار دیگر جسارت طراحان ب ام و را به معرض نمایش می گذارد و مطمئنا در آینده ی نه چندان دور اغلب افراد نظر مساعدی به این خودرو پیدا خواهند کرد .

کابین Z4 نشان یک خودروی اسپرت اصیل آلمانی را بر سینه دارد . سبک متفاوت داشبورد که دیگر از فرم طبقه طبقه ی سایر محصولات ب ام و پیروی نمی کند در کنار فرمان سه پره ی اسپرت به خوبی نشانگر آن است که طراحان این خودرو سعی در تقویت ویژگی های اسپرتی داشته اند .

قرار دادن کلیدهای گردان در زیر دریچه های کولر و ترکیب هوشمندانه ی رنگ های روشن و تیره جذابیت های بصری کابین Z4 را افزایش داده و در عین حال جلوه ای بدیع به این رودستر اسپرت بخشیده است .

شکل دسته دنده متفاوت از آن چیزی است که قبلا در سایر محصولات ب ام و دیده ایم و قطعات فلزی نصب شده بر روی آن نیز به جذابیت و گیرایی اش کمک نموده است .

قرار گرفتن صندلی ها در ارتفاعی پایین تر و نزدیک تر به اکسل عقب موجب شده تا راننده احساس لذت بیشتری بکند .

در کل طراحان اتاقی را خلق کرده اند که زیبا و چشم نواز به نظر می رسد . طرح کابین آمیزه ای از محافظه کاری و جسارت است ; شکل دریچه های کولر و دکمه های بخش پایینی محافظه کارانه و رنگ بندی کابین و دکمه های گردان جسورانه .

Z4 جدید در سه مدل عرضه می شود : sDrive35i - sDrive23i - sDrive30i .

گونه ی 35i با یک موتور 3 لیتری شش سیلندر خطی که 306 اسب بخار قدرت و 295 پوندفوت گشتاور تولید می کند عرضه می شود . با این موتور شتاب صفر تا صد کیلومتر Z4 برابر 2/5 ثانیه می باشد . برای این موتور می توانید گیربکس دوکلاچه را نیز سفارش دهید .

مدل 23i با یک موتور شش سیلندر به حجم دقیق 2497 سی سی و توان 204 اسب بخار به فروش خواهید رسید . حداکثر گشتاور نیز 184 پوندفوت است .

آخرین مدل نیز 30i می باشد که با داران بودن یک موتور 6 سیلندر خطی سه لیتری 258 اسب بخار قدرت و 228 پوندفوت گشتاور تولید می نماید .

نکته ی عجیبی که در این میان به چشم می خورد عدم در نظر گرفتن موتورهای دیزلی است که با توجه به محبوبیت روز افزون این گونه موتورها غدم استفاده از آن کمی عجیب به نظر می رسد .

Z4 جدید بر خلاف نسل قبل با سقف فلزی موسوم به " هارد تاپ " عرضه می شود . این سقف فلزی وزن بیشتری نسبت به سقف پارچه ای قبلی داشته ولی در عوض می تواند ظرف مدت 20 ثانیه از سر جای خود خارج شود .

فنربندی این خودرو با سیستم M supension شاهد یک نوآوری است . این سیستم می تواند ارتفاع خودرو را تا 10 میلی متر کاهش دهد و سه حالت مختلف را برای رانندگی در اختیار راننده قرار دهد .

Z4 با سیستم صوتی کامل و پیشرفته ای که چهار بلندگو دارد و 650 وات توان تولیدی آن است عرضه می شود . این سیستم توانایی پخش CD و DVD را داراست .

برای این خودرو انواع تجهیزات ایمنی نظیر سیستم پایداری الکترونیکی ( DSC )  و ایربگ های جانبی به همراه پشت سری های فعال در نظر گرفته شده است .

 

() نظرات