تبلیغات
ماشین های روز دنیا ماشین های روز دنیا - Ferrari Enzo
 

Ferrari Enzo

نویسنده: soheil haddadpoor

 

فراری انزو بهترین و گرون ترین اتومبیل سوپر اسپرت دنیا مجهز به موتور دوازده سیلندر V شکل 6 لیتری. به قدرت 660 اسب بخار و حداکثر گشتاور 485 پوند- فوت. دیفرانسیل عقب و دارای گیربکس 6 دنده دستی. قیمت فروش:652000 دلار معادل 670 میلیون تومن تو ایران.
دلایل انتخاب: عملکرد منحصر بفردِ گیربکس و شاسی عالی؛ موتور پرقدرت، ترکیبی از اتومبیل های مسابقه ای و خیابونیه.

نوع موتور : 12 سیلندر
سوپاپ ها : 4 سوپاپ در بر هر سیلندر ، سیستم زمانبندی متغیر
قدرت : 660 اسب بخار در 7800 دور
گشتاور : 485 در 5500 دور
حداکثر دور موتور : 8200
حداکثر سرعت : بیش از 200 مایل در ساعت معادل 350 کیلومتر در ساعت!
شتاب جانبی در مارپیچ 200 فوتی : 1.02g
قیمت پایه : 652000 دلار معادل 670 میلیون تومن بدون عوارض گمرکی و ...!

انزو ماشینی پرقدرت، پرشتاب، زیبا و بی همتاست كه بحق میشه گفت از نوادر قرن ۲۱ است. نام انزو كه روی این مدل می بینیم به نشان قدردانی از تلاش های آقای انزو فراری (موسس كمپانی فراری) است كه به دلیل اهمیت این مدل نسبت به مدل های دیگه ی شركت اسمش رو انزو فراری گذاشتن. كمپانی فراری کلی به خودش فشار آورده و هرچی تجربه توی ساخت ماشین های مسابقه ای فرمول یک داشته بکار گرفته و تا تونسته چنین ابر ماشین فوق پیشرفته رو تولید كنه.

انزو اولین بار که در نمایشگاه ماشین پاریس ارائه شد یكی از سریع ترین ماشین های نمایشگاه بود. تنها ۳۹۹ دستگاه از این مدل تولید شده كه قیمت پایه هر کدوم ۶۶۰ هزار دلار بود و جالب این كه تمامی ۳۹۹ دستگاه قبل از نمایشگاه خریده شده بودن!
انزو مجهز به یك موتور ۱۲ سیلندریِ كه ۶۶۰ اسب بخار قدرت داره و ۶۸۰۰ دور در دقیقه رو براش مهیا می كنه. در اصل این موتور دارای یك طراحی كاملا جدیدِ و براساس تجربیات كمپانی فراری در مسابقات فرمول یك ساخته شده است. بدنه تا حد قابل توجهی به مدل رسا (ROSSA) كه یك سال قبل برای اولین بار تولید شده بود و طراحی بدنش شاهکاری از طراح معروف پینیفارین (Pinifarin) بود شبیهِ، و برای رسیدن به سرعت های بالا پینیفارین این ماشین رو از نظر آیرودینامیكی به شکلی طراحی كرده بود كه احتیاجی به بال نداشت و سیستم طراحی بدنه در قسمت های جلوی ماشین به گونه ای است كه توانایی كافی رو به انزو برای رسیدن به سرعت ۲۲۰ مایل در ساعت می دهد.
این ماشین ۶ دنده است و ترمزهایش با همكاری شركت برمبو (Brembo) ساخته شده كه از مواد مركب كربوسرامیك برای بالا بردن توان ترمز و تكنولوژی ساخت ترمز هواپیما استفاده كردن. انزو در عرض ۶۵/۳ ثانیه سرعتش از صفر به ۶۰ مایل معادل 95.5 کیلومتر در ساعت می رسه. طول و پهنا و ارتفاع این ماشین به ترتیب ۱/،۸۵ ۱/۸۰ و ۲/۴۵ اینچ هستند با وزنی حدود ۲۶۶۶ پوند برابر با ۱۲۵۵ كیلوگرم حداكثر سرعتش ۳۵۰ كیلومتر در ساعتِ. بالانس آیرودینامیكی انزو به وسیله یك جفت دریچه كه روی تیغه های (Slide) جلویی قرار گرفته تنظیم می شه.

حتی از اطلاعات ثبت شده توسط دستگاههای اندازه گیری نیز مشخص است که این مدل که پس از نام بنیانگذار فراری نام گذاری شده است ، بدون شک سریع است و شکل بدنه بسیار آیرودینامیک آن به همراه تایرهای بریجستون سفارش فراری و تجهیزان الکترونیکی فورمول یک و موتورو شاسی بسیار خوب این خودرو دیگر جایی را برای شک باقی نمی گذارد.

 

() نظرات