تبلیغات
ماشین های روز دنیا ماشین های روز دنیا - Volvo c70
 

Volvo c70

نویسنده: soheil haddadpoor

 

شرکت خودرو سازی ولوو سالیان زیادی است در رقابت با خودرو سازان بزرگ اروپایی دست و پنجه نرم می کند. با نسل نو ولوو C70 که از شکل ظاهری S40 بهره مند است این خودرو، تولید و به بازار جهانی عرضه می گردد. نسل نخست ولوو C70 بر روی پلتفرم ولوو 850 ساخته می شد که از اوایل دهه 90 میلادی به بازار آمده بود و در سال 1997 به خط تولید رفت و تا سال 2005 بیش از 15 هزار دستگاه از آن ساخته شد. بی شک نسل نو C70 بسیار بهتر و زیباتر از نسل اولیه این خودرو بوده و بی گمان ولوو را به هدف نزدیکتر کرده است.


ولوو C70 از یک طراحی بسیار زیبا بهره مند است. در ابتدا طراحان این خودرو با کمک طراحان شرکت پینین فارینا نخست یک اتومبیل کوپه دو درب سقف دار را طراحی نمود و لی در ادامه طراحان با کمک مهندسان مکانیزم باز شدن، تا شدن و پنهان شدن سقف فولادی این اتومبیل در صندوق بار را طراحی نموده اند. اندازه های C70 چه از لحاظ عرض و چه از لحاظ طول بزرگتر از ولوو S40 می باشد . طول C70 458 سانتیمتر، عرض 182 سانتیمتر و ارتفاع 140 سانتیمتر و فاصله اکسل ها از یکدیگر 264 سانتیمتر است. زمان باز و بسته شدن سقف این خودرو تنها 30 ثانیه می باشد. در ادامه می بایست به این نکته اشاره نمود که شرکت هایی همانند آئودی، ساب، بنز و ب ام و خودروهای رو باز خود را تا به حال با سقف تاشو پارچه ای به بازار می فرستند. در حالی که ولوو برای C70 سقف تاشو فولادی را برگزیده است.

جلو داشبورد C70 همانند جلو داشبورد S40 می باشد گر چه که ولوو C70 یک اتومبیل 4 نفره است ولی فضای داخلی این اتومبیل 4 نفر بزرگسالان را به زحمت انداخته و آنها را با مشکل مواجه می کند. گنجایش صندوق بار این خودرو 404 لیتر بوده ولی به هنگام قرار دادن سقف 2 تکه این ماشین درون صندوق بار تنها گنجایش 200 لیتر را دارا می باشد. ارگونومی کابین ولوو C70 از بهترین های این کلاس است C70 گذشته از برخورداری از واپسین وسایل امنیتی در آزمایش تصادف نیز در زمره کابریولت های اسپرت بسیار امن به شمار می رود.
مهمترین بخش خودرو که به پیشرانه آن محسوب می گردد این گونه ما را به خود وا می دارد که آیا مردم به ظاهر خودرو می پردازند یا به باطن آن!!! C70 با سه پیشرانه 5 سیلندری 20 سوپاپه بنزینی و یک پیشرانه 5 سیلندری دیزلی سفارشی سرش را در مقابل رقبای خود بالا نگه می دارد. این اتومبیل از یک گیربکس 5 سرعته دستی و یک گیربکس اتوماتیک قابل دستیابی بهره مند است. در این میان C70 به گونه استاندارد از گیربکس اتوماتیک بهره می گیرد .
ولوو C70 چه در شرایط بد آب و هوایی و رانندگی های روزمره کاملاً رضایت راننده و سرنشینان را به خود جلب می نماید. سیستم فرمان این اتومبیل از دقت کافی برخوردار می باشد و فنر بندی نسبتاً نرم این خودرو رانندگی راحتی را به ویژه در مسیرهای طولانی ارمغان می سازد. لازم به ذکر است در هنگام رانندگی هیچ گونه صدای اضافه به هنگام بسته بدون سقف به درون کابین نفوذ نمی کند.
در پایان سخن ولوو برای حفظ پرستیژ این خودرو تنها از پیشرانه های 5 سیلندر برای C70 در نظر گرفته است. در این قبال ارزانترین مدل این اتومبیل نیز یک پیشرانه 5 سیلندری برخوردار می باشد ضمن اینکه سقف تاشو فولادی این خودرو در رده کلاس خود از بهترین های این رده محسوب می شود. بدین ترتیب C70 هم اکنون می تواند رقیب سر سختی برای دیگر اتومبیل هم کلاس خود باشد.

 

() نظرات